Salı, Aralık 25, 2012

Yeni yıl kararlarıSenenin son haftası, sanırım hazırız yeni yıla, yeni yıl kararlarım ve ben. Evdeki sakin yaşam çabamızı anlattığım yazımda farkettim ki ne latincelerini! ne de bildiğimiz isimlerini sayabiliyorum çiçeklerin, sevgim büyük ilgim az, hazır yeni bir seneye girmek üzereyken yeni yıl kararlarım arasına giriverdi böylece bu cehaletimi yok etmek. Seramik kursu, pilates ve bir macintosh ile birlikte. Photoshop öğrenmek ve gezi planları takip ediyor bunları sırasıyla.
Artık Alya 22 aylık olmak üzereyken vaktidir değil mi spor/hobi tarzı aktiviteleri hayatıma sokmanın. Yoksa her çalışan anne gibi zamansızlıktan kıvranırken bir de bunlara vakit ayırmak, kızımdan ayrı kalmak için gereksiz bahaneler mi olacak? Böyle diye diye zaten geldik 22 aylara, ben kendime ne zaman vakit ayıracağım, ayırmalıyım, ayırmalı mıyım acaba?

Insan kaynaklarında çalışan bir arkadaşım insanın özel hayatındaki işleri/hobileri için de, iş hayatında hazırladığı "to do list" gibi düzenli listeler yapması ve kendine "deadline"lar koyması ve düzenli bir şekilde bunları takip etmesi gerektiğini düşünüyordu.

Siz ne dersiniz, bari özel hayatımızda bir nefes alalım, planlamaktan vaz mı geçelim yoksa istediklerimizi gerçekleştirebilmek için zamanlamasıyla planlamasıyla doğru düzgün bir yapılacaklar listesi çıkarıp plana sadık kalmaya mı çalışalım? Yoksa bu bir karakter meselesi mi, ya planlısındır hayatının her alanında ya da değil--mi?

Planlı ya da değil sizin cici ve heyecanlı yeni yıl kararlarınız/hayalleriniz neler?

18 yorum:

 1. Alya mı özlemişim bende cvpları bekliyorum canım sıfır tecrübe çünkü sizden öğrencem dimi ama çok öperim sizi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) tabi tabi ben de merak ediyorum cevapları, öğrenelim hep birlikte :)

   Sil
 2. Başlamalı bence hobilere. Tam zamanıdır. Ama liste şart. Deadline olmalı mı emin değilim strese gerek yok ama akşam eve gidince ne yapacağını bilmek lazım yoksa ne yapacaktım ben diye düşünürken vakit geçiveriyor. Oyun planı, hobi planı, yemek planı herşeyin planı var bende olmazsa kayboluyorum çünkü :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) öyle mi diyorsun Selcen, çok doğru aslında, ben biraz daha içimden geldiğince davranıyorum ama özellikle aklımda bir şey olmadığı için. Fotoğraf çekmek için plan yapıyorum mesela, bazen :)

   Sil
 3. Güzel planlar, bende spor a başladım ama gerçekten işten çıktıktan sonra birde spor çocuk la çok vakit geçiremiyor insan ,birde havalar soğuyunca bıraktım bakalım bahar da artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla bilemiyorum ki, bir arkadaşım da diyor ki kendini daha iyi hissedeceğin için kızınla da daha kaliteli vakit geçirirsin, senin oyle mi olmuştu? :)

   Sil
  2. Kesinle canım ben Ada ile vakit geçirince kendimi spor a gitmekten daha iyi hissediyorum zaten çalışıyorum spor a da gidince hiç vakit kalmıyor:)

   Sil
 4. Siz nasıl yaparsanız, ne yaparsanız yapın, ben 22 aylık Alya'nın tombik parmaklarından başlayarak yemeye devam etmeyi düşünüyorum yeni yılda :) Bir kez daha maşallah diyorum ve umarım Alya'ya benzer bir torunum olur çocuklar niyet ettiklerinde (bu yıl demiyorum gördüğünüz gibi :) diye de bir yeni yıl dileği atıyorum ortaya :)
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) Mutlulukla bekleriz her zaman :) Yeni yıl dileğiniz de pek güzel, inşallah hayırlısıyla diyelim :))

   Sil
 5. hani uçaktaki "önce kendi maskenizi takın durumu" sanki....
  plan kolaylaştırıcı olduğu sürece sorun yok bence ama çoğu zaman "stres faktörü" oluveriyor... gerçekçi, aceleci, ulaşılabilir vs... olmadığından çoğu zaman
  Bir de şu "gerek"ler var ya aahhhh o "gerek"ler
  Piyale Madra'nın bir karikatürünü kesip çerçeveletmiştim üniversite yıllarında son karede "hayat biz planlar yaparken başımızdan geçendir" bilgeliğine ulaşmış bir kadın vardı:)))en azından o anlık, o karede:)))
  hayallerrrr:)))say say bitmez,
  Kararlar inşallah,:))) Allah sağlık verirse elden geldiğince...
  maşallah:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir söz, çok doğru, ben de genelde akışa bırakırım, ama akışa bırakınca da gerçekten zaman akıp gidiyor. Hayal kuralım, elmizden geleni yapalım diyelim :) Kocaman sevgiler..

   Sil
 6. Bence de kesinlikle başlamalısın.
  Ben bir ara delirmiş gibi liste yapıyordum.
  Bir bıraktım işler de öylece kaldı.
  Tekrar başlamam lazım.
  Selcen'e katılıyorum. Deadline strese sokabilir ama liste şart.
  Burdan kendi kendime aldığım gazla hemen başlıyorum liste yapmaya ben de.
  Öperim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) yeni yıl başlangıcı olması ve aldığım gaz ile o halde ben de yapayım bir liste :)

   Sil
 7. Nazlıcım

  Bende de bir suru yapsam ne guzel olurlar var, hepsini yapabiliyor muyum ya da yapabilir miyim tabiki hayırrrr

  O yuzden ben bu sene icin yapılabilecekleri eledim boldum bictim ve uce indirdim

  spor

  fotograf

  kağıt

  bunlara zamanım yeter diye dusunuyor ve de umuyorum :D

  Digerleri icin onumuzdeki yıl bakarız artık bir de

  dead line lar koyma kendine bence zaten milyon tane dead line var hayatımızda

  bazı seyleri de sallan yuvarlan yapıverelim :D

  Sİmdiden sana ve guzel Alya ya iyi yıllar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh Aybalacım aynenn :) Biz senle bir de listeye görüşmeyi eklemeliyiz kesin :)

   Sil
 8. Nazlıcim kararlarında basari ve devamlilik diliyorum. Sakın erteleme :)
  Alya ya da 40 kere masallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım inşallah maşallah hayırlısı diyorum :)))

   Sil
 9. canımmm benımmmmm supersınnnnnnnn yenı kararların sans versın , huzur saglık getrsın ve hobıler ıyıdır ınsana mutluluk verr..

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...